Preliminärt Program

Klicka på respektive programpunkt för att se innehåll eller ladda ner en utskriftsvänlig version här nedan.

M2
M7
M1
M8
M6
E4
E5
E8
Industri Workshops M3
Industri Workshops M4
Industri Workshops M5
E3
E6
E7
E9
Utställning
Berns Salonger
Entrehall
09:00
 
 
09:30
 
 
10:00
 
 
10:30
 
 
11:00
 
 
11:30
 
 
12:00
 
 
12:30
 
 
13:00
 
 
13:30
 
 
14:00
 
 
14:30
 
 
15:00
 
 
15:30
 
 
16:00
 
 
16:30
 
 
17:00
 
 
17:30
 
 
18:00
 
 
18:30
 
 
19:00
 
 
19:30
 
 
20:00
 
 
20:30
 
 
Kaffe och utställning
Utställning
09:00-09:30
Innovation room by Ethicon
09:30-11:00
SIKT Fria föredrag
09:30-11:00
SOTA1 Stockholm. When not to operate.
09:30-11:00
Jugdeep Dhesi; Folke Hammarqvist; Jan Jakobsson
Endokrin Fria Föredrag (Thyroideacancer)
09:30-11:00
Kolorektal Lokalt avancerad rektalcancer - beyond TME
09:30-11:00
Henrik Iversen; Martin Öberg; Jan-Erik Frödin; Hanin Assi
Utställning och förflyttning till invigningen
Utställning
11:00-11:30
Invigning
M2
11:30-12:00
ST-lunch 1 Den svåra gallan – Tips och tricks!
12:00-12:45
Rebecka Zacharias
ST-lunch 2 Den svåra ischemin - När korrekt handläggning räddar liv och lem!
12:00-12:45
Carl Montan
ST-lunch 3 Den svåra bakjouren – Hur och vad gör jag?
12:00-12:45
Emmanuel Ezra
ST-lunch 4 Medtronic
12:00-12:45
Lunch
Utställning
12:00-13:00
KIRUB Vetenskapligt battle - Kirurgiska kontroverser
13:00-14:30
Innovation room by Ethicon
13:00-14:30
SIKT Amazing technologies, med EAES.
13:00-14:30
ACTA-föreläsning: Blast Injuries and Civilian Healthcare – What do we need to know?
13:00-14:30
Stacy Shackelford
Endokrin Sandströms föreläsning (livskvalitet och NET) och fria föredrag (hypopara)
13:00-14:30
Martin Almquist
Kolorektal Appendixneoplasier
13:00-14:30
Helgi Birgisson; Åsa Fred; Olov Norlén
SOTA Vårdvetenskap Omvårdnad vid trauma
13:00-14:30
Rebecka Schmidt; Gunilla Wihlke
Kaffe och utställning
Utställning
14:30-15:15
Vårdvetenskap Identifiera och möta omvårdnadsbehov - övervakning och vårdnivå
15:15-16:15
Eva Joelsson Alm
Innovation room by Ethicon
15:15-16:30
Kolorektal Fria föredrag
15:15-16:15
Endokrin Fria föredrag (binjure och GIST)
15:15-16:15
SFAT Fria föredrag akut och trauma kirurgi
15:15-16:15
KIRUB ERCP . Inte en oskyldig undersökning
15:15-16:15
Fredrik Swahn
Endokrin årsmöte
16:15-17:15
KIRUB årsmöte
16:15-17:15
Kolorektal postervandring
16:30-17:30
Fördrink och mingel
Utställning
16:30-18:00
Mingelmiddag
Utställning
18:00-21:00
KIRUB Tarmsvikt - Prevention och behandling
08:30-09:30
Mattias Soop
Innovation room by Ethicon
08:30-09:30
SFAT Fria föredrag akutkirurgi
08:30-09:30
Endokrin/Kolorektal Tunntarmsneoplasi. Kirurgisk och onkologisk behandling.
08:30-09:30
Per Nilsson; Anna Karin Elf; Robert Bränström
Vårdvetenskap Identifiera och möta omvårdnadsbehov - Bedside bedömning
08:30-09:30
Karin Moscicki
Nytt från LÖF
08:30-09:30
Pelle Gustafson
Intuitive Workshop M5. Da Vinci assisted CME with ICA, the optimal combination
09:30-10:15
Marcos Gómez Ruiz
Kaffe och utställning
Utställning
09:30-10:15
Vårdvetenskap/SIKT Sent i livet, mitt i vården. Den äldre patienten inom kirurgi och trauma.
10:15-11:45
Mattias Prytz; Kristina Åhlund; Cristina Gutiérrez Perez; Hanna Järbrink
Innovation room by Ethicon
10:15-11:45
SFAT Fria föredrag Trauma
10:15-11:45
KIRUB Framtidens kirurger - Paneldebatt om den kirurgiska utbildningen
10:15-11:45
Mikael Öman; Thomas Lindén; Marie Morell; Robert Johansson; Gabriella Jansson Palmer
Endokrin Granbergs föreläsning. Minimally invasive surgery for treatment of small bowel neuroendocrine neoplasms.
10:15-11:45
Els Nieveen van Dijkum
Kolorektal Fria föredrag samt mini-SOTA Anorektala funktionsstörningar.
10:15-11:45
Susanna Walther; Jenny Sjödahl
KKF. Kirurgiska register - en guldgruva för forskning
10:15-11:45
Malin Sund; Petra Hasselqvist; Jonas Oldegren; Erik Stenberg
Lunch
Utställning
11:45-13:00
ST-lunch 5 Den svåra rumpan – Proktologins utmaningar!
12:00-12:45
Jonas Nygren
ST-lunch 6 Det svåra ileuset - Tips och tricks!
12:00-12:45
Peter Mangell
ST-lunch 7 Det svåra buksarkomet - när skall jag misstänka och vad skall jag göra
12:00-12:45
Fredrik Karlsson
ST-lunch 8 Ethicon; Science of Energy - myter och sanningar
12:00-12:45
Arthur Jänes
Intuitive lunch symposium. Early outcomes from the Minimally Invasive Right Colectomy Anastomosis Study (MIRCAST)
12:00-12:30
Marcos Gómez Ruiz
Medtronic lunchsymposium; Early experiences using Hugo RAS system.
12:30-13:00
Alex Mottrie
SIKT Surgical education, NO time to sleep
13:00-14:30
Innovation room by Ethicon
13:00-14:30
SOTA 2 Trauma: Transfusion in Trauma
13:00-14:30
Jamie Coleman
Endokrin Anaplastisk Tyreoideacancer
13:00-14:30
Inga-Lena Nilsson; Renske Altena
Kolorektal Mini-SOTA 2+3: Congenital and functional anorectal disorders
13:00-14:30
Carolynne Vaizey; Anna Gunnarsdottir
Vårdvetenskap Fria föredrag
13:00-14:30
Ethicon Workshop M3
14:30-16:00
Baxter Symposium M4
14:30-15:15
SFAT Postervandring
14:30-15:00
Kaffe och utställning
Utställning
14:30-15:15
KIRUB Neurotrauma - Akut och vidarevård
15:15-16:15
Fredrik Vedung
SFAT The Good, The Bad, and The Ugly – Trauma and Emergency Surgery Cases
15:15-16:15
IHRE-föreläsning, The mesentery - our new organ
15:15-16:15
J Calvin Coffey
Endokrin Fria föredrag (P-NET och komplikationer till thyroideakirurgi
15:15-16:15
SIKT Kirurgisk innovation - från idé till färdig produkt
15:15-16:15
Gabriel Börner
Vårdvetenskap Postersession och mingel
15:15-16:15
SFAT årsmöte
16:30-17:30
Kolorektal årsmöte
16:30-17:30
SIKT årsmöte
16:30-17:30
Admin Den medicinska sekreterarens yrkesresa
08:30-09:30
Kristin Hellström
Innovation room by Ethicon
08:30-09:30
Plenarsession Stockholm. ERAS - Vad har vi gjort och vart kan vi nå?
08:30-09:30
Ulf Gustafsson; Olle Ljungqvist
Vårdvetenskap Identifiera och möta omvårdnadsbehov - Bedside bedömning
08:30-09:30
Eva Jangland
Kolorektal Kolorektal Är kolorektal cancervård i Sverige jämlik?
08:30-09:30
Per Nilsson; Joakim Folkesson
Barnkirurgi Fria föredrag
08:30-09:30
Kaffe och utställning
Utställning
09:30-10:15
SKF årsmöte
10:00-11:00
Admin Traumavård
10:15-11:45
Gunilla Wihlke; Liselott Västerbo
Innovation room by Ethicon
10:15-11:45
Vårdvetenskap Vinnare av NFSK forskarpris och Årets specialistsjuksköterska
10:15-11:45
Barnkirurgi NEC Symposium: Kirurgi på det prematura barnet.
10:15-11:45
Helene Engstrand Lilja; Marco Bartocci; Torbjörn Backman; Sara Persson; Niklas Nyström
Br J Surg föreläsning: Robotic General Surgery: The journey of 3400 Cases
11:00-11:45
Yusef Kudsi
NFSK medlemslunch
11:45-12:45
Lunch
Utställning
11:45-13:00
ST-lunch 9 Den svåra gallan – Tips och tricks!
12:00-12:45
Rebecka Zacharias
ST-lunch 10 Den svåra ischemin - När korrekt handläggning räddar liv och lem!
12:00-12:45
Carl Montan
ST-lunch 11 Den svåra bakjouren – Hur och vad gör jag?
12:00-12:45
Emmanuel Ezra
ST-lunch 12 Intuitive; daVinci – the Why and the How – robotassisterad kirugi
12:00-12:45
Niklas Kvarnström
Admin Arbetsglädje med Leila Söderholm
13:00-14:30
Leila Söderholm
Innovation room by Ethicon
13:00-14:30
BJS Prize Session, Stora forskarpriset och övriga priser
13:00-14:30
Vårdvetenskap Psykologiska konsekvenser vid stor kirurgi
13:00-14:30
Ylva Hellstadius; Pernilla Lagergren
Barnkirurgi Ovariala cystor: handläggning i olika åldrar
13:00-14:30
Lisa Örtqvist; Peter Lindgren; Charlotta Ersmark; Martin Salö; Sofia Sjöström; Ola Kvist
Ethicon Workshop M3
14:30-16:00
BD Workshop M4
14:30-15:15
Kaffe och utställning
Utställning
14:30-15:15
Admin Optimering av cancerpatienter inför operation - Optimeringscentrum DS
15:15-16:15
Heléne Vibom; Josefin Karlsson
Utbildningskommittén: Upphör fortbildning när man blivit färdig kirurgspecialist?
15:15-16:30
Vårdvetenskap Fria föredrag
15:15-16:15
Barnurologi Fria föredrag
15:15-16:15
Johan Danielsson
Mingel
16:15-17:30
Årsmöte SBKF
16:30-17:30
BANKETTEN, Berns salonger
Berns Salonger
19:00-02:00
TIK
08:30-09:30
Martina Vallin; Jenny Thiel
Admin TIK - taligenkänning
08:30-09:30
Jenny Thiel; Martina Vallin
Plastik Fria föredrag
08:30-09:30
SFFB Fria föredrag
08:30-09:30
SIKT Morgon-TV - urval av årets filmbidrag
08:30-09:30
Kärlkir Fria föredrag.
08:30-09:30
SFÖAK AKUT ESOFAGUS
08:30-09:30
Jan Johansson; Jakob Hedberg; Christian Mårtensson; David Edholm
SVESEK årsmöte
08:30-09:30
Medtronic M3. Elsäkerhet Diatermi, Tips & tricks vid användning av diatermi.
09:30-10:15
Peter Johnsson
Kaffe och utställning
Utställning
09:30-10:15
Admin ICD-11
10:15-11:45
Anders Jacobsson
Plastik ACTA Kirurgisk behandling av lymfödem
10:15-11:45
Jaume Masia
SVESEK Kvalitetsregister, en svensk exportartikel.
10:15-11:45
Thomas Troeng
SFFB Targeted Axillary Dissection
10:15-11:45
Marjolein Smidt; Fredrik Wärnberg; Helena Sackey
Akutläkare - kirurgins räddning?
10:15-11:45
Sandra Axelsson; Helena Rosén; Diana Hasselqvist; Johan Stormdal Starck; Marcus Permert Fraser
Kärlkir Kärltrauma
10:15-11:45
SFÖAK Top orals, speedtalks and posters Esofagus Ventrikel Obesitas
10:15-11:45
KIRUB Akuta bukväggsbråck - De svåra fallen, handläggning och åtgärder
10:15-11:45
Mikael Lindmark; Johanna Österberg
LUNCH
Utställning
11:45-13:00
ST-lunch 13 Den svåra rumpan – Proktologins utmaningar!
12:00-12:45
Jonas Nygren
ST-lunch 14 Det svåra ileuset - Tips och tricks!
12:00-12:45
Peter Mangell
ST-lunch 15 Det svåra buksarkomet - när skall jag misstänka och vad skall jag göra
12:00-12:45
Fredrik Karlsson
ST-lunch 16 BD Bard
12:00-12:45
BD lunchsymposium
12:15-13:00
Exact Sciences lunchsymposium: What surgeons need to know about gene expression analyses in early breast cancer – the impact of the Oncotype DX® test in clinical practice
12:30-13:00
David Hyams
Ethicon lunchsymposium; Positiv effekt med nya rutiner inom bröstkirurgi
12:30-13:00
Jeanette Liljestrand Sigvardsson
SFFB/Plastik Direktrekonstruktion vid mastektomi med efterföljande strålbehandling. Evidens som talar för och emot, eller finns där evidens för en medelväg?
13:00-14:30
Emma Hansson; Jana De Boniface; Maria Mani; Susanne Dieroff Hay
SKF plenarsession. NPO - var står vi?
13:00-14:30
Hanna Nyström; Jan Lillienan; Göran Wallin; Alfred Janson Lantz
SOTA 3 Kärl
13:00-14:30
Johan von Schreeb
SFÖAK/SIKT HIATUS UPDATE
13:00-14:30
Cecilia Engström; Alexandros Tsoposidis
SVESEK - Läkaren som patient
13:00-14:30
Jonatan Wistrand
Karl Storz M3 Nollvision gallgångsskador, är det möjligt?
13:15-14:00
Arthur Jänes
Exact Sciences Symposium M3
14:30-15:15
Motiva Workshop M4: Clinical experience with implants and tissue expanders in reconstructive breast surgery after mastectomy
14:30-15:15
Yves Harder
Intuitive Workshop M5. Introducing da Vinci in general surgical practice
14:30-15:15
Kaffe och utställning
Utställning
14:30-15:15
SIKT Jalla galla! tekniska aspekter på cholecystektomi och choledochusstenar.
15:15-16:15
Plastik Fria föredrag
15:15-16:15
SFFB Speedtalks och avhandlingspresentation
15:15-16:15
KIRUB Halskirurgi - CIAs hemligheter
15:15-16:15
Catharina Ihre Lundgren
Kärlkir Strålning och strålskydd
15:15-16:15
SFÖAK Obesitaskirurgiskt seminarium – Indikation och metod
15:15-16:15
Suzanne Hedberg; Torsten Olbers; Magnus Sundbom; Lars-Göran Larsson
SVESEK Utbildningsframgångar
15:15-16:15
SFFB årsmöte
16:15-17:15
Kärlkir årsmöte
16:15-17:15
SFÖAK årsmöte
16:15-17:15
KIRUB "How to" akut laparotomi och stomi - Tips och trix för att klara den svåra buken
08:30-09:30
Gabriella Jansson Palmer
SFFB Fria föredrag 2
08:30-09:30
SFÖAK Lokalt avancerad pancreascancer - görbart och försvarbart?
08:30-09:30
Bobby Tingstedt; Bergthor Björnsson; Svein Olav Bratlie; Daniel Öhlund
Plastik Fria föredrag
08:30-09:30
Kärlkir Fria förederag
08:30-09:30
BD workshop
09:30-10:15
Kaffe och utställning
Utställning
09:30-10:15
SFFB Neoadjuvant treatment in melanoma + fria föredrag melanom
10:15-11:45
Jonathan Zager
Plastik Internationell utblick
10:15-11:45
SFÖAK FRAMTIDENS ÖAK KIRURG - hur blir du det?
10:15-11:45
Linda Hauge; Marcus Sundén; Jeanna Joneberg; Mari Hult; Urban Arnelo; Richard Fristedt
Kärlkir Onkovaskulär kirurgi
10:15-11:45
Föflyttningspaus
Utställning
11:45-12:00
SFFB Det andra bröstet
12:00-13:30
Svetlana Bajalica Lagerkrantz; Antonis Valachis
Plastik årsmöte
12:00-13:30
SFÖAK Top oral, speedtalks and posters HPB
12:00-13:30
Kärlkir Komplexa kärlfall: kärl- och graftinfektioner
12:00-13:30
Lunchpaket - Ha en bra resa hem!
Entrehall
13:30-14:30

Kontakta oss

Konferenssekretariat
För praktiska frågor kontakta Akademikonferens
Tel: 018-672059
Växel: 018-671003

Kontakt

Konferenssekretariat
För praktiska frågor kontakta Akademikonferens
Tel: 018-672059
Växel: 018-671003

 

AkademiKonferens

Viktiga datum

1 april: Anmälan öppnar
17 april: Abstract deadline
10 maj: Besked om inlämnat abstract
1 juli: Höjd anmälningsavgift
5 augusti: Ladda upp E-Poster
22-26 augusti: Kirurgveckan 2022

Arrangeras av